شبکه خبری «بلومبرگ»/ ۲ می

مداخله رییس مجلس به نفع رییس جمهور

کمپین انتخاب دوباره حسن روحانی جان تازه ای گرفت، وقتی که رییس مجلس بانفوذ ایران وعده های داده شده از سوی رقبای اصول گرای روحانی را غیرعملی دانست.

 

علی لاریجانی روز دوشنبه در یک سخنرانی در شهر مذهبی قم گفت: " در شرایط فعلی اقتصادی کشور، دولت توان افزایش ۲ یا سه برابری یارانه ها را ندارد." او افزود: " سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد ریال یارانه در کشور داده می شود که با توجه به درآمدها و هزینه های دولت افزایش آن امکان پذیر نیست چرا که دولت پولی برای پرداخت آن ندارد."

مداخله علی لاریجانی که یک چهره اصول گرا و از یک خانواده برجسته است می تواند کمک مستقیمی به رییس جمهور در انتخابات ۱۹ می باشد. رقبای اصلی روحانی، سید ابراهیم رییسی و محمدباقر قالیباف اجزای مختلف کارنامه اقتصادی روحانی را زیر سوال برده اند، و به ویژه آن ها تاکید دارند که روحانی در تحقق وعده های داده شده قبل از توافق هسته ای ۲۰۱۵ برای ایجاد درآمدهای بالاتر و مشاغل جدید ناتوان بوده است.

۶ نامزد برای حضور در انتخابات ۱۹ می توسط شورای نگهبان تایید شده اند، ولی انتظار می رود که تا روز انتخابات برخی از آن ها از دور رقابت کنار بروند.

ابراهیم رییسی گفته که به دنبال «زدودن» فقر است و یارانه های فقراء را دو یا سه برابر خواهد کرد. قالیباف هم در برنامه تلویزیونی روز دوشنبه خود از برنامه «ضربتی» خود برای نیازمندان خبر داد. قالیباف که مانند ریسسی متعلق به اردوی اصولگرایی است، گفت که در صورت انتخاب شدن، یارانه ماهیانه را برای ایرانی های کم درآمد از ۴۵ هزار تومتن به ۱۵۰ هزار تومان افزایش خواهد داد.

روحانی تلاش کرده تا اطمینان ایجاد شود که این پول به دست کسانی برسد که واقعا به ان نیاز دارند، در حالی که منتقدان و نحلیل گران می گویند مبلغ ۴۵ هزار تومان حتی هزینه های پایه زندگی را هم کفاف نمی دهد.

لاریجانی در اظهارنظر دیگری در روزهای اخیر(در استان فارس) گفته است: " همه افرادی که در انتخابات هستند باید برای تولید و اشتغال برنامه بدهند نه شعارهایی که قابلیت اجرایی ندارد.... سخنان نامزدها باید صادقانه باشد و مشکلات را با راه حل هایی که دارند بگویند نه اینکه حرف هایی بزنند که برای رای باشد."

لاریجانی در سخنرانی دیگر خود در استان فارس در حمایتی آشکار از دولت روحانی گفت: " پروژه های مختلفی در کشور در حال انجام است. این پروژه ها می تواند گشایش های فراوانی را در کشور به وجود آورد که از جمله می توان به پروژه راه آهن و توسعه آن در استان فارس اشاره کرد که باعث اشتغالزایی در کل کشور می شود."

محمدباقر قالیباف هم در مصاحبه تلویزیونی خود گفت: " برجام امروز تعهد حاکمیت و کشور است. هیچ دولتی نمی‌تواند این تعهد را بر هم بزند. بنده هم در دولت مردم حتما از این توافقنامه‌ای که صورت گرفته پاسداری می‌کنم. هر دولتی غیر از دولت فعلی هم بود همین مسیر را طی می کرد چرا که مجموعه نظام و حاکمیت تصمیم گرفته بودند این مذاکره را انجام دهند."

پایان خبر

این خبر را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter
  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

آخرین اخبار

تبلیغات

kosar